Jakie domeny są najbardziej atrakcyjne?
Nie ma jednej reguły, która określałaby jakie domeny są atrakcyjne. W przypadku rejestrowania domen w celu dalszej odsprzedaży, można kierować się następującymi wytycznymi:
-
Wybierać polskie nazwy słownikowe, najlepiej rzeczowniki w mianowniku, zarówno liczba pojedyncza jak i mnoga. Pamiętać należy, że słowa np. angielskie czy niemieckie z końcówką „.PL” nie są tak atrakcyjne jak ich polskie odpowiedniki. Generalna zasada dla domen narodowych (ccTLD) mówi, żeby rejestrować nazwy w takim języku, jak używany w kraju, z którego pochodzi końcówka.
-
Unikać domen wielowyrazowych składających się z więcej niż dwóch słów.
W przypadku domen dwuwyrazowych, należy wybrać zarówno wersję domeny, w której słowa przedzielone są myślnikiem jak i bez myślnika - to zwiększy wartość domen przy ich późniejszej odsprzedaży. -
Preferować domeny krótkie. W przypadku domeny będącej zlepkiem liter, zdecydowanie unikać domen w których nie wystepują samogłoski.
-
Wybierać domeny miłe dla ucha. Unikać nazw, w których litera W została zamieniona na literę V. Późniejsze pomyłki użytkowników będą na naszą niekorzyść.
-
Przy wyborze domen z polskimi literami, wybierać takie nazwy, które zapisane są całkowicie poprawnie (zgodnie z pisownią słownikową). Unikać nazw, w których część polskich liter jest zapisana poprawnie, a część zastąpiona odpowiednikiem ASCII (np. częsci albo cześci).
-
Unikać domen zapisanych niezgodnie z zasadami pisowni, chyba, że jest to rejestracja domeny podobnej, mającej przyciągnąć pomyłkowy ruch na naszą stronę. Unikać naruszania praw do znaków towarowych.
-
Unikać domen w których cyfry znajdują się pośrodku.
-
Unikać domen będących zlepkiem wyrazów z różnych języków (np. polski i angielski).
-
W przypadku popularnych rzeczowników, w ostateczności można wybierać domeny z przyrostkiem 24 ale unikać domen z przyrostkiem 365 lub podobnym. Obecnie domeny z przyrostkiem e- nie są już tak atrakcyjne jak dawniej.